Pasen: Geloven in delen

apr 17, 2017 | Overdenking

Tijdens een reclameblok zie ik een spotje waarin iemand een poster verscheurt van het hoofd van Jezus. Heel rustig. Je hoort een scherp scheurend geluid. En vervolgens worden de snippers weggeworpen. Het is totaal onduidelijk namens wie dit spotje wordt uitgezonden. Waarom doet iemand dat? Het ontbreken van een afzender maakt dit extra verwarrend. Het irriteert.

De volgende dag ontvang ik een brief zonder afzender. In de brief een enveloppe met daarop de tekst: “Geloven in delen”. In de enveloppe zitten 8 snippers die ik aan elkaar kan puzzelen. Op de voorkant vormt zich het hoofd uit het reclamespotje. Op de achterkant een brief gericht aan mij als predikant. Ik was al bang voor zoiets; de brief komt van Kerk in Actie:

“Jezus wordt verscheurd, het klinkt als en vloek. Maar is dit niet wat Jezus ons zelf leerde? Hij gaf ons zijn leven en daarmee het ultieme voorbeeld van delen. Jezus die zichzelf aan stukken laat scheuren gaat tegen onze natuur in. Toch is dit wat we elke keer bij het avondmaal herdenken, bij het breken van het brood en het delen van brood en wijn”.

Vertwijfeld vraag ik mij af of het beeld van deze actie wel gelukkig is gekozen. Vanuit de Protestantse kerk het bericht verspreiden van een duidelijk katholieke afbeelding van Jezus die wordt verscheurd. In het Lutherjaar. Maar ik kan niet ontkennen dat ieder Heilig Avondmaal de instellingswoorden klinken: dit is mijn lichaam, dit is mijn bloed. Neemt allen tot mijn gedachtenis.

Met Pasen vieren wij de opstanding. Het zaad dat gestorven is in de aarde, ontkiemt en komt tot bloei. Het vermoorden van Jezus is een poging om hem te laten verdwijnen, om zijn beeld uit te wissen. Maar in plaats daarvan verspreidt zijn beeld zich over de hele wereld; het wordt vermenigvuldigd. Jezus deelt zichzelf overal uit.

Nu duidelijk wordt wat de herkomst van de spotjes is, word ik heen en weer geslingerd tussen verwarring en irritatie. Is dit nu ongepast? Of past dit gewoon even niet zo goed bij mij? De Vandaar-special -die ik weer een dag later mag ontvangen- legt mij uit dat ik word uitgenodigd mee te doen aan de actie: “ik scheur niet, ik deel”.

Mooi bedacht; van verscheurd worden, komen tot heling. Maar ik voel het nog niet. De beeldtaal raakt mij wel zoals blijkbaar wordt beoogd, maar de uitleg neemt het ongemak niet weg. Misschien komt het mij te dicht op de huid; juist deze dagen van de Goede Week. Bij alle agressie in de wereld en het lijdensverhaal: het verraad, het oordeel, het kruis en het graf. Zoveel slachtoffers.

Ik verlang naar een heel ander beeld. Misschien een idee voor een beter vervolg op deze actie. Laten we in plaats van het versnipperen van een afbeelding van Jezus, op zoek gaan naar beelden van God. Geen beeld zal toereikend zijn. Maar als we die beelden als puzzelstukjes samenvoegen komen we een heel eind.

Het beeld dat zich dan vormt, kan alleen tot stand komen als we bereid zijn ons beeld te delen en daarmee het totaalplaatje aan te vullen. Alleen door ze samen te voegen kunnen we een completer beeld vormen. Zo komen we in mijn beleving ook dichter bij ons delen tijdens het Heilig Avondmaal: door samen te delen komt Christus onder ons tot leven. En dat mogen we vieren met Pasen.

Ds. Roel Knijff

De Oude Lambertus

Agenda

aug
20
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
aug 20 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
19:30 Kerk gereserveerd voor vergadering
Kerk gereserveerd voor vergadering
aug 20 @ 19:30 – 21:30
Kerk gereserveerd voor vergadering Kliederkerk. Contactpersoon: Jeanine Teulings
aug
23
zo
10:30 Eredienst: Woord van Leven diens...
Eredienst: Woord van Leven diens...
aug 23 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Mario v.d. Grient (Focolare) rond het Woord van Leven september 2026; met aandacht voor Kunst in de Kerk van Iris van der Grient Ambtsdrager: Henk Bothof Lector: Cara v.d. Grient Koffiedrinken na de dienst
aug
26
wo
10:30 Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
aug 26 @ 10:30 – 12:00
Iedere laatste donderdag van de maand is er ‘koffie in de Herberg’. een bijeenkomst van de ‘ouderen’ van onze gemeente, waar ruimte is voor gezelligheid, contact, koffie en lekkere baksels van Bea. Maar zeker ook[...]
20:00 Kerk gereserveerd
Kerk gereserveerd
aug 26 @ 20:00 – 22:00
Kerk gereserveerd voor Kliederkerk. Contactpersoon: Jeanine Teulings
aug
27
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
aug 27 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
19:30 Kerk gereserveerd voor Buurttafel
Kerk gereserveerd voor Buurttafel
aug 27 @ 19:30 – 21:30
De Oude Lambertus biedt vanavond een gastvrije ruimte aan de Buurttafel. Inwoners van Engelen en Bokhoven kunnen hier in gesprek gaan, luisteren naar elkaar en zorgen delen, onder begeleiding van twee ervaren dialoogleiders. Maximaal 8[...]
sep
2
wo
20:00 Kerk gereserveerd
Kerk gereserveerd
sep 2 @ 20:00 – 22:30
Kerk gereserveerd voor Pro; Cees Strobosch. Contactpersoon: Joeke Wiechers
sep
6
zo
10:30 Eredienst: Verrassende startzondag
Eredienst: Verrassende startzondag
sep 6 @ 10:30 – 11:30
Verrassende startzondag met verhalenverteller Guido de Bruin: ‘opnieuw beginnen’ Ambtsdrager: Jeanine Teulings en Marcel Bikker Lector: Anneke v.d. Giessen Muzikale ondersteuning: Mieke Morgenstern Koffiedrinken na de dienst
sep
10
do
10:00 Kerk gereserveerd voor buurttafel
Kerk gereserveerd voor buurttafel
sep 10 @ 10:00 – 13:00
De Oude Lambertus biedt vanmorgen een gastvrije ruimte aan de Buurttafel. Inwoners van Engelen en Bokhoven kunnen hier in gesprek gaan, luisteren naar elkaar en zorgen delen, onder begeleiding van twee ervaren dialoogleiders. Maximaal 8[...]
19:00 Repetitie QuartetQ
Repetitie QuartetQ
sep 10 @ 19:00 – 22:30
Repetitie QuartetQ ; contact jacquesderijck@gmail.com contact kerk Joeke Wiechers, wiechersdevries@home.nl
sep
13
zo
10:15 Oecumenische Eredienst in RK ker...
Oecumenische Eredienst in RK ker...
sep 13 @ 10:15 – 11:15
Voorganger: Ds. M. Trapman, overleg met cie. ziekenzondag Ambtsdrager: Peter Polling Lector: Stephanie Nieland Muzikale ondersteuning: Koffiedrinken na de dienst
15:00 Kliederviering, Vlijmen en Engel... @ De Oude Lambertus
Kliederviering, Vlijmen en Engel... @ De Oude Lambertus
sep 13 @ 15:00 – 16:30
Thema en invulling nog niet bekend
sep
19
za
00:01 Vredesweek 19 tm 27 september: ‘...
Vredesweek 19 tm 27 september: ‘...
sep 19 @ 00:01 – sep 27 @ 23:59
Vredesweek, met als terugkerend thema: ‘Niets doen is geen optie’. Georganiseerd door PAX
sep
20
zo
10:30 Muziek op Zondag: Kees en Janneke
Muziek op Zondag: Kees en Janneke
sep 20 @ 10:30 – 11:30
Muziek op Zondag gaat spetterend van start met volbloed muzikanten Kees en Janneke. Lees meer op onze welkompagina! Koffiedrinken na afloop en van harte welkom! Toegang gratis, ‘duit in de zak’ voor de artiesten gewenst!