Herdenkingswoord ds. Marloes Meijer: 4|5

mei 3, 2023 | Overdenking

Op donderdag 4 mei werd weer de traditionele herdenking gehouden in de Protestantse kerk met dit jaar als thema ‘Leven met oorlog’. Dominee Marloes Meijer sprak een herdenkingswoord en er waren muziek en zang. Ook werd een gedicht voorgelezen. Overige gedichten werden gepubliceerd in een boekje dat na afloop werd uitgereikt.
Aansluitend volgt een stille tocht naar het monument aan de Achterstraat, waar bloemen worden gelegd en waar om 20:00 twee minuten stilte in acht wordt genomen, na het spelen van de Taptoe. 

Herdenkingswoord ds Marloes Meijer

Geen enkele hoop was er meer, voor die 18 mannen. Vanmorgen zijn ze uit hun cel gehaald, met bevend hart op weg gegaan. Langs de duinen, waarachter de zee onverstoorbaar ruiste. De natuur ongenadig prachtig om hen heen.

Nu staan ze op de Waalsdorpervlakte. Voor hen staat de dood, zichtbaar in de ogen en geweren van die blonde jongemannen. Wanneer zal het commando klinken?

Ineens begint een van hen te zingen. Een bekende psalm, die ze al zo vaak zongen. ‘Geduchte God, hoor mijn gebeden, strijd voor mijn recht en maak mij vrij.’

Hun leven lang al, zongen ze dat lied, de berijmde versie van de psalm die we zojuist lazen, telkens als het zwaar was. “doe mij recht God. Je bent onvindbaar nu. Heb je mij afgewezen?” Om tegelijk ook te weten: “als ik ooit jou weer ontmoet, dan zal ik het uitzingen van vreugde.” Omdat ze wisten: de liefde, Gód, is er altijd, ondanks alles, midden in alles.

Dat kun je makkelijk ontkennen. Maar dan rest er, op zware momenten, in tijden van wanhoop, helemaal níks. Sta je in een donker bos, en zie je nergens licht.

Deze mannen stonden aan de rand van de afgrond, maar bleven geloven dat God er moest zijn. Zelfs in de oorlog, zelf in die diepe afgrond, zelfs in de dood.

Het was dat geloof dat hun leven in oorlogstijd richting had gegeven. Zij geloofden dat God zichtbaar werd, daar waar recht wordt gedaan. Vanuit die overtuiging waren zij bij het Verzet gegaan. Waren ze opgekomen voor hun medemensen. Ook al waren die mensen anders dan zij en werden ze door de heersende machten bestreden als ongedierte. Hun ziel was ongerust geraakt, door het lot dat hun medemensen trof.

Nu staan ze daar. Natuurlijk zijn ze ongerust, fladdert hun ziel door hun borst van angst. En nu niet alleen vanwege anderen, maar ook om hun eigen lot. En tegelijk durven ze nog steeds te geloven dat niet de vijand, niet de geweren en het geweld het zullen winnen, maar de liefde die ziet en redt.

Zij waren bereid hun leven ervoor te geven.

Net als zovelen uit binnen- en buitenland die hebben gestreden en nog altijd strijden om ieder mens recht te doen.

Leven onder oorlog is zo ontzettend ingewikkeld, want hoe kies je goed? Wat moet je doen? En hoe voorkom je dat je dezelfde fouten maakt als de vijand?

Telkens weer worden mensen gezien als goed of fout op basis van hun levenskeuzes. En telkens weer dragen hun kinderen daar de gevolgen van.

Hoe kies je goed?

Misschien staat het goede antwoord wel in het gedicht van Juul, dat we straks gaan horen. Als je ziet dat een ander graag met jou zou willen ruilen, omdat jij het zoveel beter hebt, dan is dat degene voor wie je op moet komen, die je moet helpen, die recht moet worden gedaan.

Laat je raken door je medemens.

Blijf niet onverschillig. Denk niet: het is een mens die anders is, het is een oorlog van anderen, het is niet mijn leed, ik sta erbuiten. Sluit je ziel niet af, maar blijf geloven. Soms tegen alles in. Blijf geloven dat het moet kunnen: dat ieder mens recht wordt gedaan. Het moet toch kunnen dat niet overheersing en geweld, maar medemenselijkheid en liefde op aarde heersen?

Daarom: zing je ziel steeds weer open. Zodat we in ieder mens dat we ontmoeten, de liefde, God, kunnen zien.

Gedicht geschreven door Juul

De oorlog is net begonnen
het meisje hoort vliegtuigen en bommen
het is 2023 en ik ben blij
het meisje in 1940 wil wel ruilen met mij.

Het meisje heeft geen vrijheid meer
Joden worden gevangen genomen keer op keer
het is 2023 en ik ben blij
het meisje uit het concentratiekamp wil wel ruilen met mij.

Het meisje heeft honger en haar lippen zijn blauw
ze at zelfs bloembollen in de kou
het is 2023 en ik ben blij
het hongerige meisje wil wel ruilen met mij.

Overal op straat is het feest
alle ellende is eindelijk geweest
in 1945 is de oorlog voorbij
het meisje en ik zijn allebei blij.

De Oude Lambertus

Agenda

sep
19
za
00:01 Vredesweek 19 tm 27 september: ‘...
Vredesweek 19 tm 27 september: ‘...
sep 19 @ 00:01 – sep 27 @ 23:59
Vredesweek 19 tm 27 september: 'Niets doen is geen optie'
Vredesweek, met als terugkerend thema: ‘Niets doen is geen optie’. Programma: https://www.instagram.com/bijonsindenbosch/p/DdnkZohINVR/ Georganiseerd door PAX
sep
27
zo
10:30 Eredienst: P. de Koning
Eredienst: P. de Koning
sep 27 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: P. de Koning Ambtsdrager: Peter Polling Lector: Hannah van Boxel Muzikale ondersteuning: Chiel Spaans
sep
29
di
19:00 Repetitie MCE opstaporkest
Repetitie MCE opstaporkest
sep 29 @ 19:00 – 22:00
contactpersoon opstaporkest Aert Korteweg; aert@akorteweg.nl contactpersoon kerk Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
sep
30
wo
10:30 Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
sep 30 @ 10:30 – 12:00
Iedere laatste donderdag van de maand is er ‘koffie in de Herberg’. een bijeenkomst van de ‘ouderen’ van onze gemeente, waar ruimte is voor gezelligheid, contact, koffie en lekkere baksels van Bea. Maar zeker ook[...]
okt
1
do
19:45 Concert Encore
Concert Encore
okt 1 @ 19:45 – 22:00
Concert koor Encore; contact Jorind Josemans: massoltof@hotmail.com contact kerk; Joeke Wiechers : wiechersdevries@home.nl
okt
4
zo
10:30 Eredienst: Prof. dr. M. Wisse
Eredienst: Prof. dr. M. Wisse
okt 4 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Prof. dr. M. Wisse Ambtsdrager: Henk Bothof Lector: Hansje van den Berg Muzikale ondersteuning: Kees van Schijndel Koffiedrinken na de dienst
okt
6
di
19:00 Repetitie MCE opstaporkest
Repetitie MCE opstaporkest
okt 6 @ 19:00 – 22:00
contactpersoon opstaporkest Aert Korteweg; aert@akorteweg.nl contactpersoon kerk Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
okt
11
zo
10:30 Eredienst: Drs. P.M. van Dam
Eredienst: Drs. P.M. van Dam
okt 11 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Drs. P.M. van Dam Ambtsdrager: Frederik de Bruijne Lector: Wessel Izeboud Muzikale ondersteuning: Chiel Spaans Koffiedrinken na de dienst
13:00 Kliederviering
Kliederviering
okt 11 @ 13:00
11 oktober is er een speciale kliederviering. We gaan dan naar Vlijmen, om samen met de mensen en kinderen van de PG-Vlijmen ‘Messy Church’ te vieren. LET OP: start om 13:00! Over vervoer e.d. volgt[...]
okt
13
di
13:00 Reservering Dirk Huisman
Reservering Dirk Huisman
okt 13 @ 13:00 – 15:30
Reservering Dirk Huisman voor schaak-middag;
19:00 Repetitie MCE opstaporkest
Repetitie MCE opstaporkest
okt 13 @ 19:00 – 22:00
contactpersoon opstaporkest Aert Korteweg; aert@akorteweg.nl contactpersoon kerk Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
okt
15
do
19:30 repetitie Two4Two
repetitie Two4Two
okt 15 @ 19:30 – 22:00
repetitie Two4Two; contact John van der Sluiszen; vandersluiszenje@gmail.com contact kerk: Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
okt
18
zo
10:30 Eredienst: Ds. H. Tacken
Eredienst: Ds. H. Tacken
okt 18 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Ds. H. Tacken Ambtsdrager: Mario v.d. Grient Lector: Lieke Vlietstra Muzikale ondersteuning: Kees van Schijndel
13:00 Marsja Mudde Hildegard studie
Marsja Mudde Hildegard studie
okt 18 @ 13:00 – 16:00
Marsja Mudde met Hildegard-studie; contact info@marsjamudde.nl contact kerk: Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
okt
20
di
19:00 Repetitie MCE opstaporkest
Repetitie MCE opstaporkest
okt 20 @ 19:00 – 22:00
contactpersoon opstaporkest Aert Korteweg; aert@akorteweg.nl contactpersoon kerk Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
okt
22
do
19:00 Repetitie QuartetQ
Repetitie QuartetQ
okt 22 @ 19:00 – 22:30
Repetitie QuartetQ ; contact jacquesderijck@gmail.com contact kerk Joeke Wiechers, wiechersdevries@home.nl
okt
25
zo
10:30 Eredienst, ds. Klaas Holwerda
Eredienst, ds. Klaas Holwerda
okt 25 @ 10:30 – 11:30
Voorganger Ds. Klaas Holwerda Ambtsdrager Bert Scholing Lector Janny de Bokx Muzikale ondersteuning: Joost Pijpers (?)