1200 jaar Engelen

dec 3, 2015 | Nieuws

Hoewel het natuurlijk al het hele jaar feest is, was het hoogtepunt toch het naspelen van de slag rond Engelen. Al in een vroegtijdig stadium werden we er als kerken bij betrokken. Ze gaat dat in Engelen; de lijnen zijn kort; iedereen kent iedereen en de kerk ligt nog midden in het dorp, ongeacht hoeveel mensen er nog naar toe gaan op zondagmorgen.

Maar deze morgen lagen de kerken terzijde, omdat bij het terrein waar de slag zou plaatsvinden een grote tent was gebouwd. Van die tent mochten wij gebruik maken. Ik laat even in het midden of de opening plaatsvond met de oecumenische kerkdienst, of met de kanonschoten van de wethouders. Dat laatste lukte niet helemaal, dus laten we het op het eerste houden.

Eng 1200-4Eng 1200-6Eng 1200-1Eng 1200-7

Het was een indrukwekkende goed bezochte viering. We hadden tevoren afgesproken dat het geen historiserende viering zou worden en wij geen re-animators (zoals de acteurs in het spel van de historie genoemd worden) maar een eigentijdse viering. Zo willen we duidelijk maken hoe wij in onze tijd kerk zijn en hoe we nu met elkaar omgaan. Terwijl dat in het verleden niet altijd mogelijk was.

Eng 1200-2Eng 1200-6Eng 1200-5Eng 1200-3

Als wij iets eigentijds vormgeven, dan nemen we natuurlijk de kerk mee. We hielden een dienst die we op zich ook gewoon in de eigen kerk zouden kunnen houden. Maar weer geen dienst zoals die er normaal uit ziet, zeker niet in oecumenisch verband. Zo’n tent brengt met zich mee dat er al een ontspannen sfeer is, anders dan het vaak meer plechtige karakter van de andere vieringen.

Met dat plechtige is overigens niets mis. Ik denk dat het zelfs de kracht van de kerk is dat wij in staat zijn nog te raken aan het oer-besef van mensen dat er dingen heilig zijn, waar je met gepaste eerbied mee om gaat. Daaraan is behoefte. Alles is wel heel erg verregaand geëgaliseerd en vervlakt. Je moet kunnen zeggen wat je denkt en kunnen doen wat je wilt.

De begrenzing daarvan ervaren we dagelijks. Maar meestal kunnen we dat ook negeren, door binnen de grenzen van de mogelijkheden te blijven. Het lijkt bijna of we een soort tijdloosheid creëren, alsof wij zelf de ontknoping van de tijd zijn. En niet het onderdeel van een veel groter geheel, waar je bij hoort. Ongeacht of je daar u wel of niet voor kiest.

Engelen 1200 was wat dat betreft een mooie oefening. Wat is er veel gebeurd rond ons dorpje op de dijk en de terpen. Mensen wensen altijd een rustig en enigszins overzichtelijk leven. Het kan zomaar anders worden. Aan de ene kant denken wij dat het ons niet zal gebeuren en aan de andere kant maken we ons zorgen. Bijvoorbeeld over veel vreemdelingen in ons land die andere culturen, opvattingen en gedrag met zich meebrengen.

Wat dat betreft kijk ik met verrassing en bewondering naar onze oosterburen, waar Angela Merkel de angst voor het vreemde terugverwijst naar de angst in onszelf. Ze roept iedereen die bang is voor de islam op weer naar de kerk te gaan. Dan weet je weer waar je zelf vandaan kom, wat onze roots zijn. En hoe we anderen met ons eigen geloof en de overtuigingen die daar uit voortkomen tegemoet kunnen treden. Ik hoor dat met groot respect en denk: wie zegt zoiets nu een keer in ons land.

1200 jaar Engelen valt bijna samen met 1200 jaar christendom in de Nederlanden. De kerk heeft al vele stormen en oorlogen overleefd. Het gebouw kwam er af en toe zwaar geschonden uit. En ook de gemeenschap kende grote dieptepunten. We staan op het kantelpunt van een nieuwe tijd. Landelijk wordt de vraag gesteld hoe we kunnen anticiperen op de kerk in 2015. Wij doen dat ook.

Maar wij zijn als gemeente niet vergelijkbaar met de kerk zoals we die elders in het land tegenkomen. We hebben de laatste 10 jaar ook een ander proces doorgemaakt. Geen afkalving, maar opbouw. Geen verwarring, wel heroriëntatie. Geen automatische zekerheden, maar wel zoeken in geloofsvertrouwen.

Ik ga niet zeggen dat er nog een dorpje over is op de rand van het land, waar weerstand wordt geboden aan de overmacht*. Maar ik geloof oprecht in de kracht van de geloofsgemeenschap. Daarvoor hoef ik geen 1200 jaar terug. Dan word ik al heel erg blij van het afgelopen jaar. En dat geeft geloof en moed voor een komende jaar. En vele jaren daarop volgen.

ds. Roel Knijff

* wie dit niet herkent leze Asterix

Lees ook het artikel geschreven door mw. Ans Vermeijden

 

De Oude Lambertus

Agenda

jul
7
di
09:30 Kerk gereserveerd voor onderhoud
Kerk gereserveerd voor onderhoud
jul 7 @ 09:30 – 11:00
Kerk gereserveerd voor onderhoud. Contactpersoon: Jenno Schulp
jul
8
wo
19:30 repetitie Two4Two
repetitie Two4Two
jul 8 @ 19:30 – 22:30
repetitie Two4Two; contcact  John vander Sluiszen; vandersluiszenje@gmail.com contact kerk, Joeke Wiechers; wiechersdevries@home.nl
jul
9
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
jul 9 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
jul
12
zo
10:30 Eredienst: Ds. N. Luitwieler
Eredienst: Ds. N. Luitwieler
jul 12 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Ds. N. Luitwieler Ambtsdrager: Jeanine Teulings Lector: Janneke Vlietstra Muzikale ondersteuning: Chiel Spaans Koffiedrinken na de dienst
jul
16
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
jul 16 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
19:30 Repetitie Two4Two
Repetitie Two4Two
jul 16 @ 19:30 – 22:30
repetitie barbershop kwartet Two4Two; contact: John van der Sluiszen: vandersluiszenje@gmail.com contact kerk: Joeke Wiechers: wiechersdevries@home.nl
jul
19
zo
10:15 Eredienst: oecumenische dienst i... @ St. Lambertuskerk Engelen
Eredienst: oecumenische dienst i... @ St. Lambertuskerk Engelen
jul 19 @ 10:15 – 11:15
Voorganger: Jan Renders (RK) Ambtsdrager: Peter Polling Lector: Harmke Scholing Muzikale ondersteuning:
jul
23
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
jul 23 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
jul
29
wo
10:30 Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
Koffie in de herberg @ De Oude Lambertus
jul 29 @ 10:30 – 12:00
Iedere laatste donderdag van de maand is er ‘koffie in de Herberg’. een bijeenkomst van de ‘ouderen’ van onze gemeente, waar ruimte is voor gezelligheid, contact, koffie en lekkere baksels van Bea. Maar zeker ook[...]
jul
30
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
jul 30 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
19:30 Repetitie Two4Two
Repetitie Two4Two
jul 30 @ 19:30 – 22:30
repetitie barbershop kwartet Two4Two; contact: John van der Sluiszen: vandersluiszenje@gmail.com contact kerk: Joeke Wiechers: wiechersdevries@home.nl
aug
2
zo
10:30 Eredienst: A.M. van Willigen
Eredienst: A.M. van Willigen
aug 2 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: A.M. van Willigen Ambtsdrager: Henk Bothof Lector: Wessel Izeboud Muzikale ondersteuning: Mieke Morgenstern Koffiedrinken na de dienst
aug
6
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
aug 6 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.
aug
9
zo
10:30 Eredienst: Ds. Weima
Eredienst: Ds. Weima
aug 9 @ 10:30 – 11:30
Voorganger: Ds. Weima Ambtsdrager: Peter Polling Lector: Stephanie Nieland Muzikale ondersteuning: Chiel Spaans
aug
13
do
14:30 Oude Lambertus open
Oude Lambertus open
aug 13 @ 14:30 – 16:00
Op dondermiddag is Oude Lambertus open voor bezoekers, een kopje thee of koffie, een gesprekje, wees welkom.